Magamról

Közgazdász vagyok, éppen túl a hatvanon. Négy évtizede szerelmes ugyanabba a lányba, aki három szép, okos és felelősségteljes, immár felnőtt gyermekünk anyja, és két tündéri unokánk nagyija. Nem mellesleg 2010-től 2014 őszéig képviselő voltam szülőföldemen, a Budapest XII. kerület (Hegyvidék) önkormányzatában. Sok vívódás után, 2013 februárjában sokadmagammal elhagytam az LMP-t és új pártot alapítottunk, Párbeszéd Magyarországért néven. Ebben a blogban időről-időre megírom, hogyan látom a világot. Írok színházról, filmről, politikáról, helyi ügyekről és minden másról, ami érdekel. Remélem, nem csak engem.

A Reichstag? De miért?

A fenti képen látható Reichstag a mai formájában csodálatos szimbólum-együttes. Először is azért, mert egy rosszhírű régi épületet úgy korszerűsítettek, hogy visszanyerte funkcióját és megtarthatta formáját. Másodszor azért, mert a tiszta üveg kupola tükörrendszere beviszi a nap fényét az ülésterembe. Harmadszor, de nem utolsósorban pedig azért, mert a kupola látogatói felülről láthatnak rá a képviselők munkájára. Valószínűleg nemcsak arányai, hanem a szimbolikája miatt is gyönyörű. Teljesen odavagyok érte.

Aktualitások

2014. október 7-én, kedden, 17 és 18 óra között a ciklus utolsó képviselői fogadóóráját tartom a Café Bagatelle-ben. Minden kedves engem felkereső választópolgár vendégem egy kávéra, vagy teára és egy süteményre. Előzetes bejelentkezés: sipos.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu

Cím: 1126 Budapest, XII. kerület Németvölgyi út 17.

 

Írjon nekem!

Ha szeretné velem felvenni a kapcsolatot, írjon egy e-mailt a sipos.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu címre. Nem ígérem, hogy megoldom a problémáját, de azt igen, hogy biztosan válaszolok.

Rablómese

2013.06.24. 07:30 Sipos Péter

rabló.jpgÉl valahol hazánkban egy furfangos manó, aki közvetlenül be van drótozva a kormányhoz. Ő az, aki a cselesebbnél cselesebb új adók ötletét kitalálja, a hozzájuk tartozó beetető szöveggel együtt. Ha a Bölcs Vezető rábólint az újabb sarcra, mert nemcsak a remélt bevétel, de a hozzá kiagyalt körítés is megtetszik neki, azonnal összerántják a papagáj-kórust és minden egyes Fidesz mamelukkal bemagoltatják a legújabb rabláshoz tartozó mesét. Azok pedig álmukból felkelve is fújják az agyafúrtan kifundált indoklást.

A mostani újdonság az az „egyszeri”, 7%-os adó, melyet azok a bankok fizetnek, amelyek önkormányzatoknak folyósított hiteleit az állam átvállalta, vagy visszafizette. A javaslat indoklása faék egyszerűségű: „a javaslat az önkormányzati adósság állam általi átvállalásához a hitelező befizetési kötelezettségét kapcsolja, mivel a hitel kockázata az adós személyének megváltozása miatt csökken.” Valószínű, a manó azért ötölt ki ennyire szimpla magyarázatot, mert tisztában volt a papagáj-kommandó képességeivel, azzal, hogy egy kétmondatos szöveg betanulása bizonyára sokuknak már nehézséget okozott volna. Érteni pedig úgy sem kell, csak mondani, mondani gombnyomásra és megállíthatatlanul. Ezt az egyenszöveget adta elő Pokorni polgármester is a legutóbbi testületi ülésen, amikor a kerület kötvényeinek állami rendezésével kapcsolatos technikai döntések voltak terítéken. A rá jellemző fanyar humorral hozzátette: az állam megtehette volna, hogy egyenként megalkuszik a bankokkal, de inkább ezt a határozottabb megoldást választotta.

Azoknak, akiket a tények csak zavarnak a hitük gyakorlásában, nem érdemes ezt a bejegyzést továbbolvasni. Aki viszont hajlandó a fejét is használni, javaslom, gondoljon bele a következőkbe. Az 5000 főnél kisebb lélekszámú települések teljes adósságát az állam az önkormányzatok helyett visszafizette. Egy visszafizetett hitel kockázatának csökkenéséről beszélni blődség. A megtérített tartozásokra utólag kivetett adó tehát egyszerű útonállás.

Az 5000 főnél nagyobb lakosságú települések felhalmozott tartozásának 40-60%-át az állam átvállalta. Nem tagadható, az állam megbízhatóbb adós, mint az önkormányzatok és ezért feltehetően kedvezőbb feltételekkel, alacsonyabb kamatokkal juthat hitelekhez. A kamatok, mint mostanra már mindannyian megtanultuk, a kölcsön adott pénz árán felül a kockázat költségeit is tartalmazzák. Ezért jut Magyarország drágábban finanszírozáshoz, mint a németek. De például a hegyvidéki önkormányzat legutóbbi, 2010-ben euróban kibocsátott kötvényének kamata évi 4% alatt van, ami szinte pontosan megegyezik a Prémium Euró Magyar Államkötvény meghirdetett kamatszintjével. A kivetett adó ebben az esetben közel két év kamatának felel meg, előre fizetve. És vajon mi a garancia arra, hogy a következő években, ha szorít a kapca, nem róják-e ki ismét ezt az adót? Az átvállalt tartozásokra kivetett adó nincs arányban a kockázat csökkenésével és a devizában folyósított hitelek esetében teljesen veszteségessé teszi az ügyletet.

A recept tehát egyszerű. Az pénzbehajtó művelethez olyan magyarázatot kell kiötölni, amelyről első hallásra nem ordít, hogy szemenszedett hazugság. Aztán a mesét addig kell ismételni, amíg a hallgató el nem alszik abban a hiszemben, hogy rendben mennek a dolgok. És közben azt sem veszi észre, hogy kizsebelik.

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook-oldalunkhoz!

Szólj hozzá!

Címkék: adó bankok önkormányzati hitelek állami átvállalás

A bejegyzés trackback címe:

https://sipospeter.blog.hu/api/trackback/id/tr885375034

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása