Korábbi bejegyzésemben hosszasan lelkendeztem a felújított MOM Kulturális Központ korszerű és energiatakarékos hűtő-fűtő rendszeréről, mely a Jagelló út alatt húzódó szennyvízcsatorna hőjét hasznosítja. Akkor már jeleztem, hogy kíváncsi vagyok a dolog pénzügyi részére is. Ismét beigazolódott a közmondás a kíváncsiság és a gyors öregedés kapcsolatáról, mert lehangoló eredményre jutottam.
A MOM felújítását a MARKET Építő végezte fővállalkozóként. Alvállalkozója, a THERMOWATT Kft. saját szabadalma alapján készítette el a szennyvízcsatorna hőjét hasznosító berendezést. Az üzemeltetést is ez utóbbi cég végzi. A MARKET Építő és az önkormányzat között létrejött szerződés három fő részből áll. Az első szól a felújítás kivitelezéséről, a második a most LARUS néven futó étterem és rendezvény-központ területének hasznosításba adásáról, a harmadik pedig a szennyvízhő-hasznosító berendezés karbantartásáról. Bár a második, a koncesszió ügye is megér egy misét, ez az írás elsősorban a karbantartás és üzemeltetés feltételeiről szól.
A Kulturális Központ felújítási munkáinak teljes számlája áfa nélkül 3,2 milliárd forint volt. Ebből a szóban forgó csodamasina a telepítés költségeivel együtt 162 millióba került. Ennek üzemeltetéséért és a karbantartásáért a szerződés szerint az önkormányzat 15 éven keresztül havonta nettó 2.653.000,- forintot fizet MARKET Építőnek. A szolgáltatás a szerződés tartama alatt összesen 477,5 millió forintba kerül a kerületnek, vagyis ez alatt az idő alatt a masina teljes beruházási költségének majdnem háromszorosát fizetjük ki ilyen címen.
Ahhoz, hogy az első hallásra mellbevágó összegről reális véleményt alkothassunk, nézzük meg, mit kapunk cserébe. Az üzemeltető feladata a berendezés folyamatos felügyelete és karbantartása, a jelentkező hibák elhárítása. Amint a bejáráson láthattuk, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ügyeletes szakember a laptopján internetes kapcsolaton keresztül figyelemmel kíséri a rendszer működését, és ha kell, változtat a beállításokon. A gépek normál esetben nem igénylik, hogy akár egy szakember is jelen legyen. A helyszínre csak abban az esetben kell kimenniük a cég embereinek, ha valamilyen meghibásodást kell elhárítani. A szerződés szerint a vállalkozónak a díj fejében bizonyos kisebb értékű részegységek esetleges cseréjét is állnia kell. A drágább gépek, mint például a hőszivattyúk garanciális időn túli meghibásodása esetén a javítás, vagy a csere költségei – a fizetett havi díjon felül – az önkormányzatot terhelik.
Becslésem szerint a rendszer felügyeletének és karbantartásának átlagos időigénye legfeljebb egy szakmunkás teljes munkaidejét teszi ki. Az üzemeltető költsége ezen felül az az összeg, amelyet a Csatornázási Műveknek kell fizetni a csatornarendszer használata fejében. Erről nincs pontos információm, de nem hiszem, hogy havonta több lenne néhány százezer forintnál. Azt gondolom, hogy a kisebb anyagok és berendezések cseréje havi átlagban sem kerülhet többe két-háromszázezer forintnál. A fentiek alapján valószínűsíthető, hogy az üzemeltetés valós ráfordítása összességében nem lehet több mint a szerződés szerint az önkormányzat által fizetendő díj egyharmada. A fennmaradó kétharmadot, vagyis havonta közel 1,8 milliót fölöslegesen fizetjük ki. A MARKET Építő extraprofitja a szerződés 15 éve alatt meghaladja a 300 millió forintot.
Az ilyen korszerű berendezések beruházási költsége általában magasabb a hagyományos rendszerekénél, de a többletráfordítás 10, legfeljebb 15 év alatt megtérül, mert az energia költség és a karbantartási ráfordítás alacsonyabb. Esetünkben azonban az irreálisan magas karbantartási kiadások miatt ez az előny elvész, sőt, biztosan állítható, hogy a dolog kész ráfizetés.
Hogy miért kötött az önkormányzat ilyen előnytelen szerződést, nem tudom. Hogy figyelmetlenség, nemtörődömség az oka a hátrányos megállapodásnak, vagy más a magyarázata, ki kell deríteni. A hibát pedig ki kell javítani, a szerződés feltételeit meg kell változtatni. A hónap közepén tartandó testületi ülésen javaslatot teszek arra, hogy a polgármester kapjon haladéktalan felszólítást az intézkedésre. Még nem késő, alig néhány hónap telt el a berendezés üzembe helyezése óta.
Javaslatom fogadtatásáról tájékoztatni fogom kedves olvasóimat.
Akiket pedig érdekelnek a részletek, azok az alábbiakban megtalálják a szerződés idevágó részeit.
MOM_hcserel_karbantartasi_szerzdes.pdf