Magamról

Közgazdász vagyok, éppen túl a hatvanon. Négy évtizede szerelmes ugyanabba a lányba, aki három szép, okos és felelősségteljes, immár felnőtt gyermekünk anyja, és két tündéri unokánk nagyija. Nem mellesleg 2010-től 2014 őszéig képviselő voltam szülőföldemen, a Budapest XII. kerület (Hegyvidék) önkormányzatában. Sok vívódás után, 2013 februárjában sokadmagammal elhagytam az LMP-t és új pártot alapítottunk, Párbeszéd Magyarországért néven. Ebben a blogban időről-időre megírom, hogyan látom a világot. Írok színházról, filmről, politikáról, helyi ügyekről és minden másról, ami érdekel. Remélem, nem csak engem.

A Reichstag? De miért?

A fenti képen látható Reichstag a mai formájában csodálatos szimbólum-együttes. Először is azért, mert egy rosszhírű régi épületet úgy korszerűsítettek, hogy visszanyerte funkcióját és megtarthatta formáját. Másodszor azért, mert a tiszta üveg kupola tükörrendszere beviszi a nap fényét az ülésterembe. Harmadszor, de nem utolsósorban pedig azért, mert a kupola látogatói felülről láthatnak rá a képviselők munkájára. Valószínűleg nemcsak arányai, hanem a szimbolikája miatt is gyönyörű. Teljesen odavagyok érte.

Aktualitások

2014. október 7-én, kedden, 17 és 18 óra között a ciklus utolsó képviselői fogadóóráját tartom a Café Bagatelle-ben. Minden kedves engem felkereső választópolgár vendégem egy kávéra, vagy teára és egy süteményre. Előzetes bejelentkezés: sipos.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu

Cím: 1126 Budapest, XII. kerület Németvölgyi út 17.

 

Írjon nekem!

Ha szeretné velem felvenni a kapcsolatot, írjon egy e-mailt a sipos.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu címre. Nem ígérem, hogy megoldom a problémáját, de azt igen, hogy biztosan válaszolok.

Biztos bizonytalanság

2011.01.13. 22:59 Sipos Péter

Sokan törik a fejüket, maradjanak-e magánnyugdíj-pénztári tagok, vagy engedjenek a kormány szelídnek nem mondható késztetésének, és lépjenek vissza az állami nyugdíjrendszerbe. Aki azt állítja, racionális döntést lehet hozni, az egyéb huncutságokra is képes. Persze lehet alapos számításokat végezni, de ezek mindegyike számos feltételezésen alapul, melyek viszont már rendkívül bizonytalanok.

Ha elhisszük, hogy minden így marad, ahogy a szabályok most szólnak, szinte nincs senki sem, akinek megérné az állami rendszerben maradni. De ki tudja garantálni, hogy a jelenlegi előírások nem változnak. Sejthetjük-e, hogy miként dönt az Alkotmánybíróság, vagy mit tesznek/tehetnek a következő kormányok. Lesz-e valóban lehetőségük arra, hogy visszaadják a magánnyugdíj pénztári tagok most einstandolt vagyonát? Lehet-e megalapozottan prognosztizálni a megmaradó pénztárak működését, hozamait? De azt sejti-e bárki most, hogy az állami nyugdíjazás szabályai hogyan alakulnak majd akkor, amikor a mai huszonévesek készülnek nyugdíjba?

A kormány egyik kezében korbács („kiiratkozol a nemzeti kockázatközösségből”), a másikban mézesmadzag („az állam garantálja a nyugdíjak értékállóságát”). Vajon ez utóbbira bátran vehetünk-e mérget? Aki nem értője a témának, az is elgondolkozhat azon, hogy akár az elmúlt tíz évben mennyit változtak a nyugdíjszabályok. A mi korosztályunk 5-10 évvel öregebben mehet majd nyugdíjba, mint szüleink. A nyugdíjak kiszámítási módja – folyamatosan a nyugdíjba vonulók kárára – többször is jelentősen változott, de a nyugdíj valorizálási szabályai is hasonlóképpen romlottak, legalábbis a járadékosok szemszögéből. Mindennek természetes demográfiai okai vannak. Kevesebb aktív adófizető tartja el a növekvő nyugdíjas tömeget. Semmi ok sincs annak feltételezésére, hogy ez a tendencia megváltozzon, így az állami nyugdíjra pályázók nem számíthatnak arra, hogy pont az ő öregkorukra jön el a Kánaán.

Akinek pedig az előző fejtegetés túlságosan elméleti lett volna, nézze meg, hogy a Fülkeforradalmi Kormány hol kívánja kezdeni a spórolást. Aki arra gondol, hogy nem az állami nyugdíjakon, az most kivételesen téved. (Egymás között szólva: Legfelsőbb Helyen teljesen tökkelütöttnek képzelik a zembereket. Miközben arra presszionálják a népeket, hogy válasszák a biztos állami nyugdíjat, látványosan belerondítanak a rendszerbe. Persze mindennek az oka a karvalytőke. Amiatt kell ezt is, mert nagyon várják már a kiadáscsökkentést, ami persze egyáltalán nem értelmetlen megszorítás.)

Eredményes latolgatást, fiatalok!

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook-oldalunkhoz!

1 komment

Címkék: kormány nyugdíj tb magánnyugdíj pénztár einstand

A bejegyzés trackback címe:

https://sipospeter.blog.hu/api/trackback/id/tr492582346

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Truebaby 2011.01.14. 09:41:03

Hát itt okosnak nem lehet lenni csak szépnek...Ha 10 év múlva a jelenlegi 3 millió nyugdíjas helyett 3,8 millió nyugdíjas lesz, és a jelenlegi 3.8 millió járulékfizető (akiknek a fele ilyen vagy olyan ok miatt minimálbér után fizet járulékot...) csak 3 millió járulékfizető lesz, ki lehet találni, hogy reálértéken meg lehet-e tartani a nyugdíjakat? Lehet hogy a 10%-amit befizetsz a magánnyugdíjpénztárba (felső határ nélkül és nem minimálbér után) összegében több nyugdíjat eredményez majd, mint az államiból maximum kapható összeg lesz 10 év múlva....Rengeteg ismeretlenes egyenlet rendszer, de biztos, hogy a jelen ismereteink szerint matematikailag nem megoldható. A fiataloknál él még a remény, hogy lesz ez még másképp. Az idősebbek közül pedig a megtakarításokkal rendelkező, (még a következő 10 évben is ) magas adózott jövedelemmel bíróknál talán érdemes kiiratkozni a társadalomból :-)
süti beállítások módosítása