Magamról

Közgazdász vagyok, éppen túl a hatvanon. Négy évtizede szerelmes ugyanabba a lányba, aki három szép, okos és felelősségteljes, immár felnőtt gyermekünk anyja, és két tündéri unokánk nagyija. Nem mellesleg 2010-től 2014 őszéig képviselő voltam szülőföldemen, a Budapest XII. kerület (Hegyvidék) önkormányzatában. Sok vívódás után, 2013 februárjában sokadmagammal elhagytam az LMP-t és új pártot alapítottunk, Párbeszéd Magyarországért néven. Ebben a blogban időről-időre megírom, hogyan látom a világot. Írok színházról, filmről, politikáról, helyi ügyekről és minden másról, ami érdekel. Remélem, nem csak engem.

A Reichstag? De miért?

A fenti képen látható Reichstag a mai formájában csodálatos szimbólum-együttes. Először is azért, mert egy rosszhírű régi épületet úgy korszerűsítettek, hogy visszanyerte funkcióját és megtarthatta formáját. Másodszor azért, mert a tiszta üveg kupola tükörrendszere beviszi a nap fényét az ülésterembe. Harmadszor, de nem utolsósorban pedig azért, mert a kupola látogatói felülről láthatnak rá a képviselők munkájára. Valószínűleg nemcsak arányai, hanem a szimbolikája miatt is gyönyörű. Teljesen odavagyok érte.

Aktualitások

2014. október 7-én, kedden, 17 és 18 óra között a ciklus utolsó képviselői fogadóóráját tartom a Café Bagatelle-ben. Minden kedves engem felkereső választópolgár vendégem egy kávéra, vagy teára és egy süteményre. Előzetes bejelentkezés: sipos.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu

Cím: 1126 Budapest, XII. kerület Németvölgyi út 17.

 

Írjon nekem!

Ha szeretné velem felvenni a kapcsolatot, írjon egy e-mailt a sipos.peter@parbeszedmagyarorszagert.hu címre. Nem ígérem, hogy megoldom a problémáját, de azt igen, hogy biztosan válaszolok.

Egy igaz történet a XX. századból

2013.08.22. 09:33 Sipos Péter

XX század.jpgNem tudom, a mostani békés időkben nehezebb igaz embernek lenni, vagy a múlt század véres fordulatai között. Lehet, hogy nincs is sok értelme ezen töprengeni. De az alábbi legalább kétszeresen igaz történeten érdemes elgondolkozni. Barátom édesapját az 1940-es évek alaposan megpróbálták. Szerintem jelesre vizsgázott.

Mózer Istvánt úgyszólván Kőbánya utcái nevelték fel. Itt, a Liget téren működött évtizedek óta a Neumann család azóta lebontott péksége. A ház – ahogy egy ilyen családi vállalkozás esetében természetes – egyszerre volt a népes família lakóhelye, üzem és bolt is. A család feje fantáziát látott az ifjú Mózerben és felvette inasnak. Itt sajátította el a szakma fortélyait, szorgalmas és hálás tanítványnak bizonyult, inasból hamarosan a legjobb segéd, majd mester lett.

1944. tavaszán, amikor megkezdődött a zsidók üldözése, a Liget téri pékséget egy rövid időre csillagos háznak jelölték ki. Számos családtag és ismerős is itt keresett menedéket. Háború vége felé, 1944. telén, amikor a zsidók elhurcolása egyre nagyobb méreteket öltött, a mind gyakoribb razziák miatt a ház már nem jelentett védelmet. Ekkor tervelte ki Mózer István, hogyan tudná elrejteni és így megmenteni a családtagokat és ismerősöket. A folyamatosan üzemelő pékség alatt volt egy korábban elfalazott pince, amelyről rajta és a családon kívül más nem tudott. Éjszaka, amikor a többi munkás nem volt a műhelyben, kibontotta a pince lejáratát és búvóhelyet alakított ki az üldözötteknek. Az alig 25 négyzetméter területű, egy méter magasságú, szellőzés és világítás nélküli pincében rejtőzött el a család három tagja, és két rokona. Néhány nap után még többen csatlakoztak hozzájuk. A végén már tucatnyian rejtőztek az üzem alatt. Nappal, amíg a pékségben a szokásos munka folyt, csendben gubbasztottak odalenn a menekülők. A szűk lejáratra Mózer a legnehezebben mozdítható masinát, a kiflikészítő gépet helyezte.

A bújtatottak csak késő este, éjszaka merészkedtek elő. Megmentőjük segítségével csak ilyenkor tudtak feljönni a pékségbe tisztálkodni, enni és kinyújtózni. A nyilasok rendszeresen razziáztak a házban, zsidók után kutatva. Az egyik alkalommal Mózer Istvánra fegyvert fogtak, miközben centiről-centire döngették a pékség kövezetét, nem hallanak-e valami gyanús hangot, közben folyamatosan követelték tőle, adja elő a zsidókat. A pékség minden zugát átkutatták, de eredmény nélkül távoztak. Mikor Mózer visszament a pékségbe, elhűlve hallotta az egyik bujkáló hangját, aki azt kérdezte, vajon elmentek-e már üldözőik. Ha akkor a pékmester nem egyedül tér vissza, vagy, ha a keretlegények alaposabbak, és észreveszik a kemence tetején Stern Emilt, akinek érkezésükkor már nem volt ideje visszamenni a pincébe, mindnyájan ott vesznek.

Mózer igazak fala_M_1.jpgA Világ Igazainak fala az Apor Vilmos téren

A szovjet csapatok bevonulása számukra a felszabadulást hozta 1945. január 10-én. A háború után egy évvel a pékség tulajdonosának unokahúga, akinek korábbi férje 1943-ban munkaszolgálatban veszett oda a Don-kanyarnál, feleségül ment a család megmentőjéhez, aki így nemcsak az üzem tényleges irányítója, de családtag is lett.

Az idillt néhány év után a történelem újabb fordulata rombolta le. 1949. végén, egy decemberi hajnalon autó jött Mózer Istvánért. Akkoriban mindenkinek görcsbe rándult a gyomra, ha egy lefüggönyözött Pobeda a ház előtt állt meg. A kocsi a pékmestert a Sportcsarnokba vitte, ahol nagygyűlésen köszöntötték a tíz főnél több embert foglalkoztató, rendeletileg államosított kisüzemek új vezetőit, akiknek azonnal át is adták a kinevezést. Mózer pillanatnyi töprengés után elfogadta a megbízást. Tudta, ha idegent bíznak meg az államosított Neumann-pékség irányításával, az új főnök nem bánik majd kesztyűs kézzel a kiebrudalt tulajdonosokkal. Ő viszont mindent elkövetett, hogy ne teljesen semmizzék ki a neki – szó szerint – kenyeret adó családot.

A családi béke azonban minden igyekezete ellenére felborult. Neumannék immár nem megmentőjüket, hanem elárulójukat látták a családba beházasodott egykori segédben és nem tudtak megbocsátani neki. A viszályban tönkrement házassága is. Egy évtized kellett ahhoz, hogy valamennyire rendeződjenek a történelem által megmérgezett családi kapcsolatok. Csak halála után, volt felesége kezdeményezésére lett egyike a világ igazainak.

Ha tetszett a cikk, csatlakozz Facebook-oldalunkhoz!

Szólj hozzá!

Címkék: államosítás zsidóüldözés Világ Igaza II. Világháború

A bejegyzés trackback címe:

https://sipospeter.blog.hu/api/trackback/id/tr275454707

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása