Az Európai Bíróság Áfa visszaigényléssel kapcsolatos döntése kapcsán illetékes szájból elhangzott, hogy a kormány akár a nemrég vásárolt MOL részvények eladása árán is tartani kívánja a költségvetési hiánycélt. A tiszteletre méltó törekvés hallatán egy kicsit utánanéztem, mi a hozadéka az annak idején egyszerűen csak „zseniális húzás”-ként aposztrofált tranzakciónak. Az orosz kézben lévő, valamivel több, mint 22 millió darab részvényt 1,88 millió Euróért vásárolta vissza a magyar állam. A vételi árfolyam darabonként 22.500 Ft volt. Az üzlet bejelentése után néhány napig kissé emelkedett, azóta folyamatosan csökken a papírok tőzsdei árfolyama. A mai záróérték 19.750 Ft volt. Ezzel számolva a visszavásárolt pakett összértéke ma 60 milliárd forinttal kevesebb, mint amennyit kifizettek érte.
A válság miatti üzleti bizonytalanság folytatódik. Az INA-történetnek még nincs vége. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy a piac tisztában van azzal, hogy a magyar államnak a hiánycél teljesítése érdekében eladási kényszere van, nem számíthatunk arra, hogy az árcsökkenés tendenciája megáll. Ha a közeljövőben eladják a MOL papírokat, jelentős veszteség éri az országot.
Már csak két kérdés van nyitva. Az egyik az, hogy kik lesznek azok a megbízható vásárlók, akik alacsony áron megvásárolhatják ennek a stratégiai cégnek a részvényeit. A másik pedig az, hogy milyen jogszabály alapján lehet ezért a veszteségért Gyurcsányt végre lecsukni.